Blog
Kreatywna modlitwa dla osób z ADHD
Kreatywne formy rozmowy z Bogiem mogą być szczególnie pomocne dla osób z ADHD, lub tych, które miewają trudności z utrzymaniem koncentracji podczas tradycyjnej modlitwy. Metody które mogą okazać się warte spróbowania to: 1. Pisanie Listów do Boga To sposób na wyrażenie swoich myśli, uczuć, dziękczynienia i próśb w formie pisemnej. Pisanie może być pomocne w poznawaniu swojego wnętrza, a także w rozwijaniu relacji ze Stwórcą. Podoba Ci się ten pomysł? W regularnych odstępach czasu (np. raz w tygodniu) zapisuj swoje myśli w formie listu skierowanego do Boga. Możesz pisać o swoich uczuciach, dziękować za błogosławieństwa, prosić o pomoc i wsparcie, lub dzielić się swoimi refleksjami. Co możesz zyskać? Pisanie pomaga w wyrażeniu…
„Aspekty duchowe w tle psychoterapii” Anny Ostaszewskiej – recenzja
Wiele osób zastanawia się nad kwestią integracji wiary w Boga z psychoterapią. Czy to w ogóle możliwe? Czy jedno z drugim się nie wyklucza? Jak to rozumieć? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można w nowej książce Anny Ostaszewskiej. Osoby, która w latach 90 zaczęła wraz z innymi psychologami i psychoterapeutami współtworzyć Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. W tym stowarzyszeniu kształcą się do dnia dzisiejszego chrześcijańscy psychoterapeuci. Natomiast Anna jest od kliku lat moją superwizorką, której wiedzę i doświadczenie osobiście bardzo sobie cenię, a jej książka „Aspekty duchowe w tle psychoterapii” zdaje się być pigułką konkretnej usystematyzowanej wiedzy – syntezy kilkudziesięciu lat doświadczenia w…
Terapia zajęciowa – praca z pasją
W społeczeństwie znajduje się wiele osób pozostawionych często samym sobie, a w znacznym stopniu potrzebujących pomocy drugiego człowieka. W szczególności będą to osoby z niepełnosprawnością oraz ludzie starsi. W niemal każdym środowisku można też znaleźć osoby, które wykraczają poza wskazane grupy, a mianowicie chodzi o te zmagające się z chorobami psychicznymi lub zupełnie do społeczeństwa niedostosowane. Wspomniane problemy w życiu niosą ze sobą kłopoty z utrzymaniem pracy, ale nie tylko. Zgodnie z przewidywaniami w najbliższych latach osób starszych, niepełnosprawnych, jak i obarczonych problemami psychicznymi może być procentowo coraz więcej, dlatego warto byłoby się zastanowić się nad sposobami, dzięki którym ich jakość…
Szkodliwe mity na temat psychoterapii
Czas pandemii i związanej z nią konieczności izolowania się od społeczeństwa odcisnął piętno na niemal każdym. Osoby obdarzone naturą ekstrawertyczną, które do lepszego funkcjonowania potrzebują utrzymywać regularne kontakty społeczne z bliskimi i znajomymi z pewnością mocniej odczuwały to towarzyskie odcięcie od grup znajomych. Jednak nawet osoby introwertyczne zazwyczaj nie zamykają się w sobie całkowicie, a dla własnego lepszego samopoczucia powinny się od czasu do czasu spotykać z kimś z grona osób zaufanych. Jako istoty społeczne, naturalną jest dla nas potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem, pobycie ze sobą i podzielenie się przemyśleniami. Pandemia sprawia, że, nawet pomimo regularnego używania komunikatorów…
Co warto wiedzieć o poczuciu własnej wartości?
Wiele osób poszukuje w życiu szczęścia i spełnienia. Jednocześnie jest mnóstwo takich, które posiadają niezłą pracę, rodzinę, przyjaciół, w miarę dobre zdrowie i jednocześnie nie odczuwają one zadowolenia z życia. Może za tym stać właśnie niska samoocena. Ponieważ poczucie własnej wartości to rodzaj wewnętrznego przekonania, które decyduje o sposobie naszego życia i odczuwanym z niego zadowoleniu. Inaczej można nazwać je pewnością siebie, wiarą w siebie czy samoświadomością. Czym objawia się niska samoocena? O niskiej samoocenie mówimy w sytuacji, gdy dana osoba źle o sobie myśli. Oznacza to, że nie akceptuje siebie, traktuje swoje słabości zbyt poważnie i dostrzega u siebie słabości, których nikt inny u niej nie zauważa. Osoby…
co warto wiedzieć Przed rozpoczęciem Terapii
O Mnie
Patrycja Ewa Longawa. Dyplomowana psychoterapeutka i arteterapeutka. Psychosocjolog. Pracuje w nurcie integracyjnym łączącym m. in. podejście: psychodynamiczne, poznawczo-behawioralne oraz terapię schematu. Należy do Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich.